Alaska Atrakcje Parki Narodowe USA

Brooks Falls w Parku Narodowym Katmai na Alasce - Informator

Damian Hadaś

Zdjęcia stojącego na skraju wodospadu niedźwiedzia brunatnego oczekującego na tłustego łososia, który sam wskakuje mu do pyska, widział chyba każdy, kto pasjonuje się przyrodą. To niewątpliwie jedna z pocztówek Alaski. Dziś nie musimy jednak ograniczyć się wyłącznie do oglądania zdjęć profesjonalnych fotografów, bo Brooks Falls jest dostępne dla każdego. O tym dlaczego warto odwiedzić Brooks Falls, jak się tam dostać i kiedy zaplanować tą przygodę dowiesz się z tego artykułu. 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Co to jest i gdzie znajduje się Brooks Falls? 

Brooks Falls Platform View Alaska.JPG

Brooks Falls to malowniczy wodospad na rzece Brooks River na Alasce. Miejsce to znajduje się na terenie Parku Narodowego Katmai, przez co jedynym sposobem na dotarcie do celu jest skorzystanie z transportu lotniczego lub wodnego. Do Brooks Falls nie prowadzą żadne drogi samochodowe.

Park Narodowy Katmai na Alasce 

Park Katmai znajduje się na Półwyspie Alaska, około 300 mil w lini prostej na południowy-zachód od Anchorage. Historia samego parku sięga roku 1918 i była ściśle związana z Wielką Erupcją, która miała miejsce kilka lat wcześniej. Wybuch wulkanu Novarupta na nowo ukształtował ten obszar, a w jego wynika powstała między innymi Dolina Dziesięciu Tysięcy Dymów (ang. Valley of Ten Thousand Smokes), którą także warto odwiedzić dysponując większą ilością czasu. 

Park Katmai to nie tylko przyroda. To także tysiące lat historii rdzennych mieszkańców - Native Alaskans, którzy od wieków żyli na tych terenach. Dowody archeologiczne wskazują na występowanie ludzi na tym obszarze nawet 9-6 tysięcy lat wstecz. Warto też pamiętać, że przez erupcją Novarupta znajdowały się tu cztery całoroczne wioski oraz liczne sezonowe obozowiska. Niestety ilość popiołu, która opadła na ziemię po wybuchu zmusiła mieszkańców Savonoski, Katmai, Kukak i Kaguyak do ewakuacji i znalezienia nowego domu. 

Z czego znane jest Brooks Falls na Alasce? 

Bear Viewing Alaska Self Drive.JPG

Brooks Falls to jedno z najlepszych na świecie miejsc do bezpiecznej obserwacji niedźwiedzi brunatnych. Dzieje się tak ponieważ liczne niedźwiedzie gromadzą się tu na rzece Brooks River w oczekiwaniu na przypłynięcie łososi (sockeye salmon). Wodospad jest dla ryb naturalną przeszkodą, która utrudnia im dalszą przeprawę na tereny lęgowe. Sytuacja ta to sprzyja niedźwiedziom z Katmai, które nie muszą się wiele natrudzić, aby porządnie się najeść. Ten nadmiar pożywienia sprawia, że na dość małej przestrzeni potrafi żywić się kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt niedźwiedzi brunatnych na raz, co jest zjawiskiem wyjątkowym i spektakularnym. Brooks Falls jest bardzo atrakcyjne dla fotografów oraz turystów z całego świata. Spektakl, który dzieje się tam na oczach odwiedzających jest bez wątpienia niepowtarzalny. 

Bears Alaska Seld Guided Travel.JPG

Jak dostać się do Brooks Falls? 

Aby dotrzeć do Brooks Falls trzeba nieco zboczyć z utartej trasy i głębiej zajrzeć do kieszeni. Dziś Brooks Falls jest jednak miejscem dostępnym dla każdego kto dysponuje odpowiednim budżetem. Obecnie mamy dwa sposoby na dotarcie do Brooks Falls:

  • Jednodniowe wyprawy do Brooks Falls z Anchorage lub z Homer

To rozwiązanie najlepsze dla tych, którzy dysponują ograniczonym czasem zwiedzania Alaski. Jest to też rozwiązanie najprostsze, które nie wymaga dodatkowych przesiadek. Odstraszać może cena, bo koszt jednodniowej wycieczki do Brooks Falls kształtuje się obecnie w granicach od $1000 do nawet $1500 od osoby w zależności od przewoźnika, długości oraz miejsca startu. Większe grupy mogą też śmiało wyczarterować samolot na swoje potrzeby. Takie usługi oferuje obecnie większość przewoźników, ale rezerwacje sugerowane są z dużym wyprzedzeniem.

Homer Bear Viewing Departure Alaska.jpg

Wycieczki jednodniowe narażone są na ryzyko złych warunków pogodowych, przez co zdarza się, że loty są odwoływane. W takiej sytuacji goście otrzymują albo możliwość przełożenia lotu (zazwyczaj na kolejny dzień) albo pełny zwrot kosztów niewykorzystanej usługi. 

  • Przelot do King Salmon i podróż taksówką wodną do Brooks Falls 

Dla tych, którzy chcą nieco zaoszczędzić oraz zwiększyć swoje szanse na dotarcie do Brooks Falls ciekawym rozwiązaniem może być skorzystanie z przelotów liniami Alaska Airlines z Anchorage do King Salmon, a następnie transfer water taxi do Brooks Falls. Te rozwiązanie omija problem gorszej pogody, szczególnie jeśli ta występuje akurat na terenie Parku Katmai. 

Firmy oferujące water taxi odbierają pasażerów z lotniska w King Salmon i następnie wyruszają w 45 minutową trasę do Brooks Falls. Łodzie operują latem przez cały dzień oferując kursy w obie strony. W roku 2023 koszt tej usługi w obie strony to $330 od osoby. 

Naknek Lake Landing Alaska Brooks Falls.JPG

Jak wygląda wizyta w Brooks Falls? 

Poruszanie się po terenie Brooks Camp jest stosunkowo proste, w dużej mierze dzięki temu, że na terenie parku możemy poprosić o wskazówki pracowników parku narodowego czy wolontariuszy. Po wylądowaniu na jeziorze pilot samolotu prowadzi odwiedzających do Brooks Camp, gdzie należy zadbać o kilka kluczowych spraw. 

Wszyscy odwiedzający Brooks Falls muszą uczestniczyć w krótkiej prezentacji dotyczącej bezpiecznego poruszania się po terenie Brooks Camp. Strażnicy parku przedstawiają informacje jasno i klarownie, a przestrzeganie zasad niweluje ryzyko ewentualnych zagrożeń do minimum. Po zakończeniu prezentacji wszyscy odwiedzający zobowiązani są pozostawić w specjalnych szafkach całą żywność. Na szlak nie można zabierać ze sobą żadnego jedzenia, a posiłki spożywa się wyłącznie w wyznaczonym punkcie otoczonym płotem elektrycznym. 

Food Cache Eating Area Bear Camp Brooks Falls.jpg

Na terenie Brooks Camp znajduje się kilka szlaków i na każdym z nich istnieje spora szansa spotkania niedźwiedzi. Najpopularniejsze szlaki prowadzą do platform widokowych: South Platform oraz Brooks Falls Platform. Szlaki są regularnie uczęszczane przez innych odwiedzających, dlatego jeżeli obawiasz się niedźwiedzi to warto poczekać i dołączyć do większej grupy. 

Brooks Falls Trail Alaska.jpg

Szlak do Brooks Falls

To najpopularniejszy szlak, który prowadzi do najsłynniejszej platformy obserwacyjnej. Jest to szlak praktycznie płaski, częściowo wytyczony w terenie otwartym, a częściowo zalesionym. Na tym szlaku regularnie spotyka się niedźwiedzie, dlatego już od początku pobytu trzeba stosować się do wszystkich zasad bezpieczeństwa. Zwierzęta często korzystają z tych samych szlaków, co odwiedzający. Szlak ma długość 1.2 mili w obie strony (prawie 2 km). 

Brooks Falls Platform View.jpg

Platforma widokowa - Brooks Falls Viewing Platform

To najsłynniejsza platforma i miejsce, o którym marzy każdy miłośnik zwierząt. Ma ona dwa poziomy, na których gromadzą się odwiedzający. Ponieważ w Brooks Falls, szczególnie w lipcu, liczba odwiedzających jest bardzo duża to na platformie obowiązuje ograniczenie do maksymalnie 40 osób. Strażnik parku nie wpuszcza wtedy kolejnych osób i zapisuje chętnych na listę oczekujących. W teorii czas pobytu na platformie ograniczony jest do jednej godziny, ale w praktyce (latem 2022) był on niekiedy ograniczony do 30 minut. Po tym czasie należy opuścić platformę, a w to miejsce wchodzą kolejne osoby. Jeżeli mieliśmy za mało czasu na obserwację to możemy ponownie zapisać się na listę. 

W szczycie sezonu letniego kolejki do platformy potrafią być bardzo długie, a czas oczekiwania może wynosić sporo ponad godzinę. Słyszałem też historie o dwugodzinnym czasie oczekiwania w środku lipca.

Warto pamiętać, że w sezonie letnim na platformie obowiązuje zakaz rozkładania statywów.

Na szczęście niedźwiedzie można tu obserwować praktycznie wszędzie, dlatego nie musimy ograniczać się do głównej platformy. Nieopodal znajduje się też platforma The Riffles, która oferuje nieco dalszy oraz inny widok na niedźwiedzie oraz wodospad. 

Brown Bear Viewing in Brooks Falls.JPG

Najlepszy czas na wizytę w Brooks Falls

W teorii najlepiej odwiedzić Brooks Falls w lipcu oraz we wrześniu. Musimy jednak pamiętać, że ilość niedźwiedzie zawsze zależna jest od tego czy łosoś dotarł już na te tereny. Z tego powodu nie da się łatwo wskazać momentu, kiedy na wodospadzie zgromadzi się największa ilość drapieżników. Dość bezpiecznym okresem jest druga połowa lipca i w tym czasie w Brooks Falls należy spodziewać się największej liczby niedźwiedzi, a także masy turystów. 

We wrześniu niedźwiedzie powracają na wodospad, aby przybrać na masie przed udaniem się na zimowy odpoczynek. W tym czasie drapieżniki żywią się przede wszystkim martwą rybą, którą spływa w dół rzeki. Zwierzęta są już często imponujących rozmiarów, ale na samym wodospadzie i rzece nie dzieje się aż tak wiele, jak wczesnym latem. Zwierzęta są najedzone i nie tracą niepotrzebnie wartościowej energii. 

Zdarza się, że niedźwiedzie pojawiają się tłumnie w Brooks Falls już w drugiej połowie czerwca czy w sierpniu. My wybraliśmy się z wizytą do Brooks Falls w samej końcówce czerwca 2022 roku i widzieliśmy znacznie więcej niedźwiedzi niż się spodziewaliśmy, a przy okazji udało nam się uniknąć tłumu ludzi.

Noclegi w Brooks Falls 

Większość odwiedzających nie zostaje w Brooks Falls na noc, ale nie oznacza to, że nie ma takiej możliwości. Można zatrzymać się tu w domkach należących do Brooks Lodge albo rozbić namiot na Brooks Camp Campground. Aby skorzystać z zakwaterowania w Brooks Lodge trzeba nie tylko liczyć się ze sporymi kosztami (w roku 2022 koszt $850 za noc w drewnianym domku z dwoma łóżkami piętrowymi), ale także liczyć na szczęście w loterii. Ponieważ liczba zainteresowanych na nocleg w Brooks Camp jest większa niż ilość dostępnych miejsc co roku odbywa się loteria, która wyłania zwycięzców. Loteria odbywa się na półtora roku przed sezonem letnim. (Przykładowo: Jeżeli planujesz wizytę w 2024 roku to uczestnictwo w loterii musisz zgłosić w grudniu 2022 roku). 

Znajduje się tu także pole kempingowe, które otoczony jest płotem elektrycznym. Kemping oferuje miejsca dla 60 osób. W tym przypadku też obowiązuje system rezerwacji internetowej i warto o to zadbać z bardzo dużym wyprzedzeniem. Lipiec wyprzedaje się często w kilka godzin od otworzenia systemu. Rezerwacje rozpoczynają się zazwyczaj na początku stycznia. W przypadku kempingu nie ma loterii. 

Bezpieczeństwo w Brooks Falls

Przed wybraniem się do Brooks Falls należy mieć świadomość, że spotkania z niedźwiedziami są tam bardzo częste. Z tego powodu kluczowe jest zapoznanie się z zasadami bezpiecznego poruszania się po terytorium niedźwiedzie, a przede wszystkim ich przestrzeganie. 

W Brooks Falls niedźwiedzie często poruszają się tymi samymi szlakami co ludzie, dlatego możemy spotkać je praktycznie wszędzie. My obserwowaliśmy niedźwiedzie właściwie od samego początku pobytu - zarówno na szlakach, na rzece, na wodospadzie, a nawet przed drzwiami małego sklepiku, w którym na chwilę utknęliśmy. 

Przestrzegając wszystkich zasad bezpieczeństwa minimalizujemy ryzyko niebezpiecznego spotkania z drapieżnikiem. Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy tylko gośćmi w naturalnym środowisku tych zwierząt, więc zawsze należy być ostrożnym.

Fishing Brooks Falls Alaska Bear.JPG