Podróż do USA Porady

Wniosek ESTA - Podróż do USA - Informacje o ESTA

Damian H

Już od końcówki 2019 roku obywatele Polski mają możliwość podróżowania do USA bez posiadania wizy, która dla wielu osób była sporą udręką. Polacy nie mieli do tej pory zbyt dużo czasu, aby nacieszyć się tym ułatwieniem, bo już wkrótce podróżowanie pomiędzy Europą, a Stanami Zjednoczonymi zostało wstrzymane. Mamy jednak nadzieję, że czas pandemii jest już za nami i wierzymy, że USA będzie popularnym kierunkiem dla naszych rodaków. 

Jeżeli myślisz o podróży do USA w niedalekiej przyszłości lub już się do niej przygotowujesz, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym jest wniosek ESTA i jak sobie z nim poradzić.

Pamiętaj, że informacje zawarte w tym tekście są oparte o dane z kwietnia 2022 roku i mogą ulec zmianie. Potwierdzenia zawsze szukaj na oficjalnych stronach rządowych i wniosek składaj zgodnie z nimi. 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Wniosek w ESTA - czyli podróż do USA bez wizy 

Jeżeli planujesz wycieczkę do Stanów Zjednoczonych i nie posiadasz wizy turystycznej, to przed podróżą musisz złożyć wniosek w elektronicznym systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Takie uproszczenie to wynik tego, że Polska jest obecnie włączona do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program), co znacznie ułatwia cały proces. Dla turystów oznacza to, że nie trzeba już wypełniać długiego wniosku, jechać do ambasady w Krakowie lub Warszawie, ani podchodzić do stresującego niekiedy wywiadu. Jest to też proces znacznie tańszy oraz krótszy.

Należy pamiętać, że wniosek w ESTA dotyczy wyłącznie podróży turystycznych i biznesowych. Jest to zezwolenie, które celem jest usprawnienie tzw. krótkich wizyt w USA.

Aby podróżować do Stanów Zjednoczonych należy też posiadać paszport z chipem (biometryczny). Takie dokumenty są dziś standardem w Polsce, ale potwierdzenie można znaleźć na okładce dokumentu (symbol ESTA pod napisem "Paszport").

podróż USA wniosek ESTA.jpg

Gdzie złożyć wniosek ESTA?

Wniosek należy złożyć internetowo. W tym celu należy skorzystać z oficjalnej strony systemu ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov/esta). W prawym górnym rogu strony internetowej możesz nawet zmienić język i wypełnić cały wniosek po polsku. 

Uważamy, że wniosek jest na tyle prosty, że nie warto korzystać w jego przypadku z pomocy żadnych pośredników. 

Ile kosztuje złożenie wniosku ESTA?

Złożenie wniosku w systemie ESTA kosztuje obecnie (2022 rok) tylko 14 USD.

4 dolary to opłata bezzwrotna za rozpatrzenie wniosku, a dodatkowych 10 dolarów naliczane jest w przypadku zatwierdzenia Twojego wniosku. W przypadku odmowy naliczana jest tylko opłata za rozpatrzenie wniosku. To oczywiście wielka oszczędność względem ubiegania się o wizę turystyczną, która kosztowała 160 USD, nie wliczając dodatkowych kosztów przejazdu do ambasady, wydruku zdjęć itd. 

Jak długo ważny jest wniosek w ESTA?

Zezwolenie jest w większości przypadków ważne przez dwa lata od momentu zatwierdzenia wniosku. Datę ważności zezwolenia znajdziesz wraz z otrzymaniem decyzji. Warto pamiętać, że wniosek przestanie działać jeżeli wcześniej wygaśnie Twój paszport. 

Otrzymanie zezwolenia nie oznacza oczywiście, że możesz przebywać w USA przez dwa lata.

Jak długo mogę przebywać w USA na zezwoleniu ESTA?

Zezwolenie oparte o wniosek ESTA pozwala na pobyt w Stanach Zjednoczonych nie dłuższy niż 90 dni. 

Czy wniosek o ESTA trzeba złożyć przed każdą podróżą?

Nie. Zezwolenie ESTA pozwala podróżować do USA wielokrotnie w obrębie wskazanego na zezwoleniu okresu ważności. 

Czy mając wizę muszę złożyć wniosek w ESTA?

Nie. Jeżeli posiadasz już aktualną wizę turystyczną do Stanów Zjednoczonych to nadal możesz z niej skorzystać. Amerykańska ambasada w Polsce informuje, że “osoba posiadająca ważną wizę nie musi ubiegać się o zezwolenie ESTA”. 

Kiedy złożyć wniosek ESTA?

Urzędy sugerują, aby wniosek o ESTA złożyć razem z rezerwacją podróży do USA. Oczywiście jeżeli planujesz podróż na pół roku do przodu (tak jak w przypadku Alaski czy Hawajów), nie ma sensu starać się o zezwolenie z tak dużym wyprzedzeniem, szczególnie jeżeli planujesz kolejne podróże do Stanów Zjednoczonych w ciągu kolejnych dwóch lat. 

Wniosek nigdy nie powinien zostać jednak pozostawiony na ostatnią chwilę i należy go złożyć NAJPÓŹNIEJ na 72 godziny przed planowanym wejściem na pokład samolotu do USA. 

Jak długo trwa wypełnienie wniosku w ESTA? 

Wniosek jest krótki, dlatego całość nie zabierze Ci wiele czasu. W większości przypadków jego wypełnienie zajmie Ci od 20 - 45 minut. Przed rozpoczęciem rejestracji warto przygotować najważniejsze informacje, aby cały proces przejść możliwie sprawnie.  

Przy wypełnianiu wniosku należy podać swoje podstawowe dane (imię, nazwisko, data urodzenia, dane rodziców, dane kontaktowe), a także informacje o paszporcie, zatrudnieniu oraz historii swoich podróży. Do płatności potrzebna będzie także karta kredytowa lub debetowa. 

Ile czeka się na potwierdzenie wniosku ESTA?

Zazwyczaj jest to kilka godzin, ale maksymalny czas oczekiwania to 3 dni. 

Informacja o statusie ESTA dostępna jest na stronie, na której składa się wniosek w zakładce "Sprawdź istniejący wniosek". W sekcji "Sprawdź status osoby" wystarczy wpisać swoje dane, aby zobaczyć aktualny status. Będzie to:

  • Zatwierdzone zezwolenie
  • Brak zezwolenia na podróż
  • Trwa oczekiwanie na autoryzację 

Czy zezwolenie ESTA to gwarancja wstępu do USA?

Niestety nie. Decyzja ta zawsze należy do celnika, z którym spotkasz się po przylocie na teren Stanów Zjednoczonych. Do tej rozmowy warto się odpowiednio przygotować i mieć ze sobą wszystkie informacje potwierdzające plany podróży. Celnik zawsze ma prawo, aby odmówić wstępu na teren Stanów Zjednoczonych lub może przeprowadzić dodatkowy wywiad, jeżeli ma ku temu podstawy. 

Elektroniczne zezwolenie ESTA to pozwolenie na podróż do USA w ramach bezwizowego programu, ale NIE jest ono gwarantem wstępu do kraju. 

informacje o esta wniosek usa.jpg

Czy muszę wydrukować wniosek ESTA?

W teorii nie, w praktyce - naszym zdaniem warto. Wniosek może się okazać bardzo przydatny lub nawet wymagany podczas wejścia na pokład samolotu do USA. Koniecznie sprawdź tą informację u swojego przewoźnika. Zezwolenia nie trzeba przedstawiać celnikowi po przylocie do Stanów Zjednoczonych (informacje te przypisane są do Twojego paszportu), ale zawsze lepiej mieć przy sobie wszystkie dokumenty, które mogą ułatwić proces. 

Czy dzieci potrzebują zezwolenia z ESTA? 

Dzieci, niezależnie od tego czy podróżują same czy pod opieką dorosłych, muszą posiadać własne zezwolenie ESTA. 

Adres pod którym będę przebywać w USA  - co wpisać?

Jeżeli nie odwiedzasz rodziny czy przyjaciół w Stanach Zjednoczonych, to w tym polu należy wpisać adres pierwszego zakwaterowania na Twojej trasie. Dotyczy to zarówno podróży samodzielnych, jak i tych z przewodnikiem. 

ESTA - pytania i odpowiedzi

Oficjalne odpowiedzi na wszystkie pytania związane z system ESTA znajdziesz na oficjalnej stronie: https://esta.cbp.dhs.gov/faq?lang=pl

roadtrip-usa-self-drive.jpg